Koło ceramiczne

W trakcie pracy Koła Ceramicznego uczniowie poszerzają wiedzę z zakresu technologii ceramicznej oraz utrwalają terminologię z nim związaną. W ramach działań praktycznych doskonalą umiejętność ręcznego modelowania gliny poprzez wygniatanie, budowanie z wałków, płatów i ślimaków. Poznają  sposoby jej zdobienia takie jak: odciskanie ozdób z formy, nakłuwanie, polerowanie, malowanie i szkliwienie. Wychowankowie uczestniczą  w końcowym etapie procesu ceramicznego jakim jest prawidłowy załadunek pieca elektrycznego i wypalenie prac z gliny. W trakcie zajęć ceramicznych uczniowie wykonują prace użyteczne i ozdobne. Są to: misy, patery, dzbany, kubki, anioły, drzewa, a także elementy biżuterii. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach Koła Ceramicznego. Ich największym sukcesem jest radość tworzenia. Osiągane przez nich efekty pracy dają im wiele radości i satysfakcji, wpływają na wzmocnienie ich poczucia własnej wartości. Zajęcia z gliną, w przyjemny sposób, poprawiają sprawność i zdolności manualne, a nawet rehabilitują dłonie. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, zwiększają kreatywność, kształtują dokładność i wytrwałość, a także redukują napięcia emocjonalne. Wykonywane przez uczniów prace eksponowane są w klasopracowni, szkole, a także w środowisku lokalnym podczas wystaw i kiermaszy.

Filcowanie

Do pracy na zajęciach wykorzystywane są gotowe arkusze filcu oraz wełna czesankowa. Uczniowie kopiują na materiale kształty, wycinają je i układają kompozycje. Najpierw według wzoru, później według własnej koncepcji. Na zajęciach uczniowie doskonalą również umiejętność filcowania na mokro. Wykorzystując wełnę, folię bąbelkową i roztwór z mydła delikatnie masują wełnę kolistymi ruchami. Pod wpływem ciepłej wody, łuski włókien rozchylają się, a masowanie sprawia, że zaczepiają się o siebie nawzajem. W ten sposób powstaje nieregularna forma sfilcowanej wełny. Tą metodą filcują również koła, wałeczki i kulki. Z wszystkich kształtów układają kompozycje, które są zszywane i ozdabiane koralikami, cekinami lub innymi elementami pasmanteryjnymi. Z wykonanych przez uczniów elementów powstają piękne, niepowtarzalne kwiaty. Do ich tworzenia wykorzystane są nawet najmniejsze sfilcowane kawałki. Uczestniczy w nich młodzież o różnych możliwościach psychoruchowych. Każdy dostaje zadanie na miarę swoich umiejętności. Każdy jest twórcą niepowtarzalnego kształtu. Lekcje te stanowią doskonałe ćwiczenie koncentracji uwagi. Zadania wymagają od uczniów wiele cierpliwości. Wszyscy uczą się dokładności podczas pracy. Efekt końcowy jest wspaniałą nagrodą za ich pracę.

Zajęcia Biofeedback

Zajęcia pozalekcyjne Biofeedback bazują na metodzie biologicznego sprzężenia zwrotnego, które ma na celu poprawę funkcjonowania człowieka poprzez wytrenowanie jego wpływu na czynności autonomicznego układu nerwowego. Uczeń znajduje się przed ekranem komputerowym, na którym wyświetlane są atrakcyjne i kolorowe gry, a niewielkie sensory umieszczone na jego głowie rejestrują informacje o funkcjonowaniu mózgu i przesyłają je do komputera terapeuty. Zajęcia przeprowadzone są w gabinecie przystosowanym do terapii w spokojnej i życzliwej atmosferze co warunkuje prawidłowość przeprowadzanych procedur.
Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wychowanków ze względu na efektowność pracy, ale także wśród rodziców ze względu na widoczne efekty.

Zajęcia komputerowe

W ramach zajęć komputerowych uczymy zasad bezpiecznej pracy z komputerem. posługiwania się sprzętem komputerowym, komunikowania się z innymi poprzez sieć, nauki pisania i liczenia, posługiwania się programami edukacyjnymi oraz tworzeniem plików graficznych.

Zajęcia sportowe

W ramach tych zajęć nasi podopieczni wdrażani są do szeroko pojętej rekreacji ruchowej poprzez uczestnictwo w różnorodnych jej formach. W programie dominują rajdy rowerowe ( na dwu i trzykołowych rowerach), do których uczniowie są przygotowywani teoretycznie i praktycznie. Szczególnie dbamy o bezpieczeństwo wybierając odpowiednie trasy i zapewniając dwóch opiekunów. Zimą uczestnicy zajęć korzystają z lodowiska zdobywając podstawowe umiejętności związane z techniką jazdy na łyżwach, bawiąc się w proste zabawy na lodzie. Osoby już jeżdżące mogą spróbować gry w hokeja. W ramach zajęć uczniowie mają też możliwość skorzystania z cyklu zajęć bowlingowych. Ta forma aktywności cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją atrakcyjność. Staramy się, aby zajęcia w miarę możliwości prowadzone były na świeżym powietrzu i w kontakcie z naturą. Sprzyja to hartowaniu organizmu i podnosi ogólną witalność.