Misiowe warsztaty

Któż z nas nie pamięta swojego ulubionego Misia? Do dzisiaj są naszymi najlepszymi przyjaciółmi misie małe i duże, grube i chude, te z trocinami i te wypełnione ścinkami szmatek. Podczas I Regionalnych Integracyjnych Warsztatów Plastycznych każdy z uczestników mógł wykonać własnego misia. Za pomocą igły z nitką, przy użyciu tkaniny i różnych materiałów pasmanteryjnych, pod czujnym okiem siły fachowej, uczniowie sześciu szkół z regionu tworzyli niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju maskotkę. Praca twórcza, zorganizowana w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, przebiegała w bardzo radosnej atmosferze. Każdy miś dostał imię, a podczas otwarcia wystawy w Urzędzie Miasta Koszalina dostał swój akt urodzenia. Kratek, Uszatek, Super Miś i ich koledzy nawiązali wiele przyjaźni. Pomysłodawcą i organizatorem tych warsztatów są nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Koszalina, którzy już dzisiaj zapraszają na kolejną edycję ……………… warsztatów niespodzianki.

Pomoc przedmedyczna

W dniu 23.IV.2012r jak co roku, odbyło się szkolenie z zakresu umiejętności udzielania I pomocy w nagłych wypadkach. W spotkaniu uczestniczyło 60 uczniów z najstarszych klas. Celem było nabycie umiejętności udzielania pomocy w przypadkach zasłabnięć, utraty przytomności, ataku padaczki. Uczniowie mieli możliwość wykonywania ćwiczeń na fantomie pod okiem przedstawiciela Grupy Ratownictwa Medycznego PCK. Było wielu chętnych do sprawdzenia swoich możliwości. Pierwszeństwo mieli uczniowie III klasy przysposabiającej do pracy, gdyż niedługo będą absolwentami szkoły i nie będą mieli więcej takiej okazji. Poza praktycznymi ćwiczeniami przypomniano i utrwalono wiadomości : w jakich sytuacjach należy wzywać pomoc, o czym i w jaki sposób powiadomić służby medyczne, jakie są numery do pogotowia ratunkowego.
Organizatorem szkolenia byli opiekunowie Szkolnego Koła PCK.

VII Ogólnopolski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych

W dniach 20-22 kwietnia w Rybniku odbył się VII Ogólnopolski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych.
Misją Olimpiad Specjalnych jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych olimpijskich dyscyplinach sportu dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.  Ma to na celu zapewnienie im możliwości lepszego rozwoju fizycznego, zachęcenie do odwagi, odczuwania radości, dzielenia się talentami, umiejętnościami ze swoimi rodzicami, zawodnikami Olimpiad Specjalnych, a także społecznością lokalną.
Zawody te odbywały się z całym ceremoniałem sportowym – oficjalne otwarcie poprzedzone jest przysięgą sportową „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć niech będę dzielny w swym wysiłku” . Zawodom towarzyszą imprezy nieco mniej sportowe: występy Kabaretu Młodych Panów, zespołu „ŁZY” i „6 na 6”
MICHAŁ ŚMIEŻEWSKI , który  reprezentował naszą szkołę w tych zawodach spisał się na medal – a właściwie na kilka medali. Na dystansie 50 metrów – drugie miejsce; na 25 metrów – czwarte miejsce; w sztafecie – trzecie miejsce.  GRATULUJEMY !!!

Górskie Nordic Walking

Dnia 21.04.2012 wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Koszalinie – należący do sekcji Nordic Walking, uczestniczyli w imprezie rekreacyjnej „Górskie Nordic Walking”, organizowanej przez TKKF Koszalin. Beata Woś, Alicja Sufranek, Łukasz Pawłowski, Patryk Zawicki, Paweł Bolszakow, Paweł Hejman i Marta Albert z kijkami i uśmiechem pokonali trasę 5 km – trasę niezwykle malowniczą i piękną, ale i trudną – przebiegającą przez Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej. Każdy uczestnik na mecie otrzymał pamiątkowy medal, słodycze i napoje. Odbyło się również grillowanie. Najlepszy okazał się Patryk Zawicki w swojej kategorii wiekowej ( 20 – 29 ) – zajął pierwsze miejsce z wynikiem 0:42:52. Pierwsze miejsce zajął również Paweł Bolszakow – kat. wiekowa 17-19 z wynikiem 0:52:54. Wśród dziewcząt – Beata Woś w kat. wiekowej 17- 19 z wynikiem 0:57:38.
Opiekunowie: Eliza Iwanowska, Elżbieta Rychel, Anna Strukiel i nauczyciele W-F z SOSW.

Pogadanka na temat „Higiena jamy ustnej”

W dniu 18.IV.2012r grupa 45 wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koszalinie uczestniczyło w spotkaniu ze stomatologiem w ramach działań profilaktycznych. Tematem pogadanki była „Higiena jamy ustnej”.
Pani stomatolog opowiedziała, jak ogromny wpływ na stan uzębienia ma racjonalne odżywianie. Nawiązała dialog z uczniami , w wyniku którego wyjaśniła, dlaczego należy myć zęby i jak często to robić. Na modelu szczęki zademonstrowała, w jaki sposób należy prawidłowo myć zęby. Przeprowadziła ćwiczenia praktyczne w tym zakresie. Zwróciła uwagę uczniów na różnorodność past do zębów i najważniejszy składnik, jakim jest fluor. Przypomniała o konieczności wymiany szczoteczek. Każdy z uczestników spotkania miał możliwość obejrzenia modelu szczęki z zepsutymi zębami. Wyjaśniła dlaczego i jak często należy odwiedzać gabinet dentystyczny. Zachęcała do systematycznego dokonywania stanu uzębienia. Na zakończenie odpowiadała na zadawane przez uczniów pytania i każdemu wręczyła tubkę pasty do mycia zębów.

Spotkanie integracyjne

Dnia 17.04.2012r. odbyło się spotkanie integracyjne z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 20. Spotkanie to było prowadzone zgodnie z programem innowacji pedagogicznej „ Poznajemy siebie i innych” . Innowacja ta ma na celu wspomaganie rozwoju naszych podopiecznych poprzez kontakt z ich zdrowymi rówieśnikami.
Gośćmi naszymi były dzieci 6-letnie, które odwiedziły nasze przedszkole po raz pierwszy wraz ze swoją wychowawczynią Panią Iwoną Sołoducho.
Z naszej placówki w zajęciach wzięły udział dzieci z I i II grupy przedszkolnej. Podczas zajęć pomagały praktykantki z Politechniki Koszalińskiej. Pani Agnieszka Skrzypczak- Kiepiela przedstawiła uczestnikom spotkania dwa układy muzyczno-ruchowe.
Podczas spotkania dzieci brały udział w aktywnościach prowadzonych metodą Weroniki Sherborne, zabawach ruchowych przy muzyce oraz ćwiczeniach relaksacyjnych. Wszelkie proponowane aktywności służyły nawiązaniu bliższych relacji pomiędzy uczestnikami spotkania.
Tego typu zajęcia uczą komunikacji z innymi uczestnikami, pomagają tworzyć relacje emocjonalne, niezwykle istotne w późniejszym życiu społecznym naszych wychowanków. Prowadzone są w formie zabawy, która jest naturalną formą aktywności dla dzieci młodszych.
Celem tego spotkania było promowanie naszego ośrodka w środowisku lokalnym , wzajemne poznanie uczestników spotkania oraz wspólna zabawa.

Anna Duszyńska