Wycieczka do Kołobrzegu

W dniu 21.06.2012r. 15 uczniów Naszego Ośrodka było na wycieczce w Kołobrzegu. Wycieczka odbyła się w ramach Programu grantowego pn „Koszalińskie jakie piękne” finansowanego przez BZ WBK . W Kołobrzegu odwiedziliśmy Muzeum Oręża Polskiego, gdzie zgromadzone są zbiory związane z historia wojskowości. Największe zainteresowanie chłopców zbudziły zbroje, broń, samochody i samoloty wojskowe (szczególnie jeden wykonany z płótna). Dziewczynki oglądały mundury i odznaczenia. Atrakcyjną niespodzianka była możliwość ubrania hełmofonu czołgisty i wejście do czołgu. Niektórzy uczniowie nie chcieli wyjść z wnętrza czołgu , tak bardzo im się podobało. Mogliśmy też „polatać” samolotem „Iskra” . Ale największe atrakcje czekały nas na statku „Santa Maria”, którym wypłynęliśmy około 4 kilometry w morze .A tam fala wysoka i nieźle bujało. Nawet najodważniejsi uczestnicy wycieczki poczuli dreszczyk strachu. Niektórzy trzymali za rękę swoich wychowawców i schowali się zakrytej części statku. Tylko najstarsi weszli na mostek kapitański. Pani Teresa, pani Ola i pani Ela też miały nietęgie miny. Ale wszystko jest do przeżycia. Przynajmniej wiemy dlaczego marynarze chodzą kołysząc się na boki. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni.

XII Integracyjny Festyn Rodzinny „Bądźmy Razem”

Już po raz dwunasty bawiliśmy się na Rodzinnym Festynie Integracyjnym pod hasłem „Bądźmy Razem”. W czwartek 14 czerwca o godz. 10 spotkali się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym uczniowie, rodzice, nauczyciele i absolwenci naszej szkoły.
Zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście – z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” oraz ośrodków pomocy społecznej.
Festyn rozpoczął zaprzyjaźniony z nami Pan Witold Jabłoński zabierając wszystkich w „Dźwiękową podróż” zapewniającą redukcję stresu, relaks i odprężenie. Najbardziej odstresował naszą Panią Dyrektor, która przez cały spektakl leżała sobie na turystycznym łóżku, obłożona dziwnymi miskami, w które uderzał (nie za mocno) Pan Witold i nasza koleżanka Ania. Ania wg opinii Pana Witka posiada niesamowite zdolności terapeutyczne. Teraz chyba wszyscy będą biegać za Anią z miskami, żeby stres zredukowała….
Później bawiliśmy się świetnie oglądając przekomiczną adaptację bajki „Kopciuszek”, którą specjalnie dla nas przygotowali nauczyciele. Najbardziej rozśmieszył nas Pan Piotr w roli siostry Kopciuszka. Podczas festynu były rozgrywki sportowe, zabawy z Chustą Klanza, Warsztaty Ceramiczne oraz niezła frajda w Fabryce Baniek Mydlanych. Rozstrzygnięty został Konkurs Kolekcjonerski. Mogliśmy podziwiać zbiory przeróżnych rzeczy zaprezentowane przez nasze koleżanki i kolegów. Swój zbiór papierowych serwetek zaprezentowała też Pani Wicedyrektor. Komisji trudno było zdecydować czyje zbiory są najciekawsze. Dobre okazały się klasy II Gimnazjum. Zajęły I (kl.A) i II (kl.B). Indywidualnie I miejsce zajęła nasza koleżanka Ala za swoje medale sportowe, II miejsce przypadło kol. Małgosi za przepiękną kolekcję słoni, miejsca III zajęła kol. Monika za kartki okolicznościowe i znaczki, a IV kol. Michał za plakaty sportowe. Pozostali uczniowie i Pani Grażyna otrzymali wyróżnienia i dyplomy.
Był kiermasz z wyrobami naszych podopiecznych. Najmłodsze dzieci z pomocą opiekunów próbowały swoich sił wykonując słodki poczęstunek z Panią Jolą. Można było ujawnić swój talent wykonując malowidło gąbką, palcami czy wałkiem malarskim.
Wszyscy posilili się przy tradycyjnie pysznej grochówce z kiełbaską. Powodzenie miały przeróżna ciasta upieczone przez Panie Kucharki oraz naszych nauczycieli. Nie zabrakło też lodów. Bawiliśmy się pysznie! Szkoda, że do następnego Festynu trzeba czekać cały rok…. Grażyna Kordowska

Zbiórka na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koszalinie.

W dniach od 10.10.2011 do 21.10.2011 r. odbył się gorący apel o wsparcie bezdomnych zwierząt w Koszalinie. Rozwieszono plakaty w całej placówce oraz na ulicach miasta z prośbą o wsparcie. Wszyscy podopieczni otrzymali ulotki do domu z apelem o wsparcie akcji dobroczynnej. Dzieci chętnie przynosiły karmę, koce oraz wrzucały drobne datki pieniężne do puszki.
Łącznie zebrano kwotę 87,95 złotych- za co zakupiono 40 kg karmy.
Młodzież zebrała łącznie 20,5 kg karmy dla zwierząt ( 4 kg karmy dla kotów i 16,5 kg karmy dla psów ) oraz 11 puszek z karmą. Dodatkowo zakupiono ze środków innych 30 kg karmy, co w sumie dało: 90,5 kg suchej karmy dla zwierząt.
Do schronisko przekazano również:
Prześcieradła frote-35 sztuk
Dywany – 2 sztuki
Dywaniki- chodniki – 3 sztuki
Kołdry – 5 sztuk
Koce – 9 sztuk
Poduszki – 19 sztuk
Jaśki- poduszki małe – 2 sztuki
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom oraz wspaniałej młodzieży i jej rodzicom za wsparcie finansowe i włączenie się do akcji.
mgr A. Piórkowska

Biwak harcerski

W dniach 1-3.06.2012 na terenie Stanicy Hufca Ziemi Koszalińskiej w Łazach odbył się biwak.
Rozpoczęcie biwaku – 01.06.2012 o godz. 16.00
Zakończenie biwaku – 03.06.2012 o godz. 20.30
W biwaku wzięło udział 10 dh i dh zrzeszonych w ZHP. Wiek uczestników – 15-23 lata.
W biwaku wzięli udział wyłącznie dh i dh z 4DHNS „DREPTUSIE” zrzeszeni przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koszalinie. Cele imprezy ( z wyjątkiem nawiązania kontaktów środowiskowych) zostały zrealizowane. W wyniku realizacji celów biwaku harcerze i harcerki osiągnęli wyższy poziom integracji, udoskonalili posiadane sprawności, zdobyli sprawność „kuchcik” – 1 druhna i 1 druh, „śpiewak” – 1 druhna i 1druh. Utrwalili elementy musztry i pionierki obozowej, przypominali sobie prawa harcerskie (interpretację). W dniu 2,06.2012 druhna Marta oraz druhowie Michał i Adrian złożyli przyrzeczenie w obecności przedstawicieli Komendy Hufca Ziemi Koszalińskiej ( w tym Komendanta), stając się jednocześnie pełnoprawnymi członkami Drużyny.
W ramach gromadzenia materiałów fotograficznych do folderu (rośliny chronione wydm nadmorskich i gór) studiowano lokalne wydmy i fotografowano okazy, których Drużyna nie posiadała jeszcze w swoich zbiorach.

Wycieczka do Warszawy cz.1

W dniach 26-31.V.2012r grupa 18 wychowanków naszego Ośrodka przebywała na wycieczce w Warszawie.Pogoda nam dopisała ,dlatego mogliśmy sporo spacerować. Korzystaliśmy oczywiście z takich dobrodziejstw dużego miasta, jak tramwaje i metro. Korzystanie z metra to nie dla każdego taka prosta sprawa – trzeba trochę sprytu, by zdążyć odebrać skasowany bilet i przejść przez bramkę .Kto się zagapił przechodził pod bramką. Ale opracowaliśmy pewną strategię i następnym razem było lepiej.
Stolica zrobiła na nas ogromne wrażenie. Nie byliśmy jeszcze w takim dużym mieście- ile tu wieżowców, samochodów, ludzi, jaki duży ruch. Najwyższy i najbardziej nowoczesny budynek Warszawy to „Żagiel”- najlepszy na świecie zaprojektowany przez polskiego architekta światowej sławy Daniela Libeskinda. Do nowości architektonicznych ostatnich lat należą też Hotel Mariott- koło niego często przechodziliśmy,„Złote Tarasy”- wiele tam sklepów, alejek, ale daliśmy radę, nikt nie zginął, a wszyscy samodzielnie zrobili zakupy i najnowszy widoczny z wielu miejsc Stadion Narodowy. Niedawny nabytek stolicy to również Park Fontann Multimedialnych, które świetnie prezentują się pod osłoną nocy.
Na własne oczy zobaczyliśmy znane z ilustracji i telewizji wspaniałe zabytki : Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich, Barbakan, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Gmach Zachęty. Poznaliśmy Trakt Królewski na piechotę od Placu Zamkowego poprzez Krakowskie Przedmieście z Pałacem Prezydenckim, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie z wieloma ambasadami aż do Belwederu. Po drodze pomniki wielkich Polaków, między innymi Mikołaja Kopernika, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Józefa Piłsudskiego. Poznaliśmy też Sejm- zwiedzaliśmy sale posiedzeń i inne ważne pomieszczenia, spotkaliśmy tam kilku polityków znanych ze szklanego ekranu. Pan Biedroń zaprosił nas nawet do Gdyni, bo to jego miasto.

Wycieczka do Warszawy cz.2

Odwiedziliśmy kilka muzeów. Ciekawe było Muzeum Kolejnictwa- można było wszystko dotknąć, wejść do starej lokomotywy, obejrzeć salonkę i pociąg pancerny jedyny w Europie.
Wielkie wrażenie zrobił na nas Teatr Wielki- zwiedzaliśmy tam kulisy, a więc magazyny wspaniałych kostiumów i rekwizytów, pracownie krawieckie i malarskie, gdzie powstają ogromne scenografie .Natomiast w Teatrze „Roma”- oglądaliśmy spektakl we współczesnej formie pt. „Aladyn”. Niesamowity był dywan latający tuż nad głowami widzów, no i ci wspaniali aktorzy znani z innych produkcji. Niektóre dziewczyny wzdychały do nich.
Uczestniczyliśmy w kilku lekcjach muzealnych – panie nawet ciekawie opowiadały- dzięki temu w dużym skrócie poznaliśmy historię Polski i Warszawy. Wyrazem gorącego patriotyzmu warszawiaków w walce z okupantem są liczne tablice pamiątkowe, obeliski niemal na każdym kroku oraz pomniki, jak Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia bohaterską walkę harcerzy i uczniów . Miejscem upamiętniającym poległych żołnierzy jest też Grób Nieznanego Żołnierza- widzieliśmy przed nim zmianę warty. Poznaliśmy również bardzo ważne dla warszawiaków i symboliczne dla narodu polskiego miejsce- Muzeum Postania Warszawskiego. Dostaliśmy tam na pamiątkę odezwę do warszawiaków o planowanym wybuchu powstania wydrukowaną na autentycznej maszynie drukarskiej z przed wojny. Jest to miejsce szczególne, odmienne od pozostałych- można tu posłuchać pieśni powstańczych, wspomnień uczestników powstania. Przerażające są odgłosy nalotów na Warszawę.
Na Zabytkowym Cmentarzu Powązkowskim zwiedziliśmy Katakumby i Aleję Zasłużonych z grobami znanych Polaków. Natomiast na Cmentarzu Powązki Wojskowe odwiedziliśmy groby i Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
Wycieczka dostarczyła nam wielu doznań, wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i z nadzieją, że w przyszłym roku znów wyjedziemy w ciekawe miejsce.
Organizacja wycieczki możliwa była dzięki sponsorom akcji „Spełnienie Marzeń”, Stowarzyszeniu „Bądźmy Razem”, a zorganizowały ją Panie M. Korkozowicz i M. Bobowicz