Biwak

Wycieczka do ogrodu botanicznego

W dniu 20.09.2012r. 14 uczniów Naszego Ośrodka uczestniczyło w wycieczce do Ogrodu Botanicznego „Hortulus” w Dobrzycy. Wycieczka odbyła się w ramach Programu grantowego pn „Koszalińskie jakie piękne” finansowanego przez BZ WBK .
W Dobrzycy na 5 hektarach znajduje się 28 ogrodów tematycznych w odmiennych stylach i o różnej treści. My zwiedziliśmy ogród japoński, francuski oraz rosarium w stylu angielskim. Podziwialiśmy rosnące tam rośliny o różnych barwach liści i kwiatów. Byliśmy też w uroczych zakątkach ogrodu rodzinnego i pełnego ciepła ogrodu wiejskiego.
O zgromadzonych w ogrodzie roślinach i zwierzętach ciekawie opowiadała pani przewodnik. Przy wejściu do ogrodu powitała nas rodzina kotów, która czekała na nas po zakończeniu zwiedzania. Nic dziwnego, bo w ogrodzie znajduje się Baba Jaga i chatka z piernika ( „Niegrzeczne” dzieci mają z nią zdjęcie). Dużą ciekawość wśród uczestników wycieczki wzbudził okaz buraka, którego wszystkie części są jadalne – liście, łodyga oraz korzeń. Poza tym jest bardzo ozdobną i mało wymagającą rośliną. Oczywiście po nasyceniu oczu pięknymi widokami trochę zgłodnieliśmy, więc udaliśmy się do barku na pyszne kiełbaski z grilla.
E.Wrzesińska; T.Jędraszek

Rajd „Nordic Walking”

W dniu 20.09.2012 (czwartek) opiekunowie Sekcji „Nordic Walking” zorganizowali rajd z kijkami dla wychowanków grup wychowawczych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koszalinie. Rajd odbył się pod hasłem „Pożegnanie Lata”. Wychowankowie grup I,II ,III wraz z opiekunami: Elżbietą Rychel, Elizą Iwanowską i Urszulą Minko wyruszyli spod Ośrodka busem o godzinie 15.00 do Unieścia, a stamtąd krokiem nordyckim po plaży wszyscy razem ruszyli w kierunku Mielna. Pogoda dopisała, było piękne słoneczne popołudnie. Dzieci aktywnie spędziły czas wolny na świeżym morskim powietrzu. Doskonaliły technikę chodzenia z kijkami nordic walking. Usprawniały kondycję fizyczną, obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Miały okazję obserwować również i pozdrawiać inne osoby spacerujące z kijkami nordic walking oraz przyjrzeć się jak uprawia się kitesurfing – to niezwykle wyczynowy sport, który wzbudzał ogromny podziw i zainteresowanie. Rajd dzieciom dostarczył wiele radości i zadowolenia z samych siebie. Uwieńczeniem rajdu był odpoczynek na piasku i słodki poczęstunek. Wszyscy wrócili do Ośrodka zmęczeni, ale szczęśliwi.

Sprzątanie świata

Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę” to hasło akcji „Sprzątania świata”.
14.09.2012 r. o godzinie 10.00 na parkingu przed amfiteatrem rozpoczęła się akcja z udziałem dzieci, uczniów z różnych placówek Koszalina.
W akcji brali udział uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koszalinie.
Braliśmy udział w ekogrze, który polegał na odpowiadaniu na pytania z zakresu ochrony środowiska. Odpowiedzi na pytania szukaliśmy, na banerach rozmieszczonych na parkingu.
Każdy uczeń, który zwrócił kartę z udzielonymi prawidłowo odpowiedziami otrzymał upominek. Były też pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Przynieśliśmy zepsuty sprzęt rtv, agd za który otrzymaliśmy krzew winorośli.
Uczniowie mogli zobaczyć gratowóz oraz inne pojazdy PGK, Straży Miejskiej i Pogotowia Ratunkowego.
Sprzątaliśmy także tereny zielone przy ulicy Rzecznej.