Szkolenie w zakresie udzielania I pomocy

Wzorem lat ubiegłych, w dniu 25.IV.2013r uczniowie klas V, gimnazjalnych i PP uczestniczyli w szkoleniu z zakresy udzielania I pomocy przed medycznej.
Ratownicy z Grupy Ratownictwa PCK przeprowadzili pogadankę na temat okoliczności, w których należy wzywać pomoc oraz na temat urazów, którym najczęściej ulegają uczniowie.
Panowie przypomnieli, w jaki sposób należy powiadomić służby ratownicze, jak korzystać z telefonów alarmowych. W II części spotkania odbyły się zajęcia praktyczne mające na celu udzielanie pomocy osobie nieprzytomnej, nie mającej czynności życiowych, mającej atak padaczki. Te zajęcia uświadomiły uczniom, że telefon może uratować życie. Podopieczni nauczyli się wykonywać masaż serca, sztuczne oddychanie, układać poszkodowanego w bezpiecznej pozycji bocznej oraz opatrywać rany i postępować w przypadku krwotoku.
Spotkanie zorganizowali opiekunowie Koła PCK.

Urodziny Bartka

W klasie pierwszej świętowano urodziny. Bartek ukończył 11 lat !!!. To było wspaniałe przyjęcie. Największą atrakcją był urodzinowy tort – zielona głowa Shreka. Każdy z gości mógł pogłaskać czoło Shreka, podrapać go w ucho lub w nos, sprawdzić jego wielkie zęby. Ale na smakowanie tego tortu trzeba było trochę poczekać. Najpierw zęby wyszczotkował solenizant, a potem rozbłysła w nich gwieździsta fontanna, zapłonęły świeczki i zagrała pozytywka. Z hukiem strzelił truskawkowy szampan. Wszyscy goście głośno śpiewali „100 lat” dla rozradowanego solenizanta. I w końcu tort został pokrojony. Okazało się, że w środku głowy była wspaniała czekolada. Wszystkie dzieci zostały obdzielone zębami Shreka, były bardzo smaczne. Po tak wspaniałym torcie rozpoczęła się ulubiona zabawa solenizanta i innych dzieci „Stary niedźwiedź”. Dzieciaki z wielkim krzykiem uciekały przed obudzonym niedźwiedziem. Kolejni niedźwiedzie łapali uciekające dzieci i czmychających nauczycieli. W końcu zabrakło sił. Zmęczone, ale bardzo zadowolone dzieci podziękowały za przyjęcie i pożegnały solenizanta. No cóż…. przyjemności też mają swój koniec. W kalendarzu zaznaczone są kolejne urodziny uczniów.

Urodziny szkoły

Od 1977 roku wspieramy dzieci niepełnosprawne w ich dążeniu do samodzielności.
18 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koszalinie obchodziliśmy swoje 35 urodziny. Galę Jubileuszową zorganizowaliśmy w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, gościliśmy na niej Przedstawicieli: Urzędu Miasta ,Wydziału Oświaty, Dyrektorów placówek edukacyjnych miasta i powiatu Koszalin, Politechniki Koszalińskiej oraz wspierających nas Sponsorów i Rodziców. Gala stała się okazją do przedstawienia programu artystycznego, który wywołał zachwyt i wzruszenie na wielu twarzach. Na prezentacjach fotograficznych nasi goście podziwiali osiągnięcia sportowe i plastyczne podopiecznych. Pamiątką spotkania z okazji naszego święta stały się ceramiczne róże wykonane przez naszych uczniów. Święto to również czas podziękowania dla osób najdłużej pracujących w ośrodku.Prezydent Miasta przyznał dwie nagrody; Prezes TPD odznakami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci uhonorował kilkoro nauczycieli. Atmosfera teatru dodała imprezie dostojnej oprawy. Druga część imprezy rozpoczęła się zasadzeniem drzewa na terenie rekreacyjnym placówki przy Rzecznej 5. Aktu tego dokonał: Prezydent L. Ostrowski i Przewodniczący Rady Miejskiej S. Turowski. Goście mieli okazję zwiedzić placówkę i porozmawiać z dziećmi, i pracownikami placówki.

Konkurs „W trosce o zdrowie”

W dniu 15.IV.2013r w grupach wychowawczych jak co roku odbył się konkurs wiedzy pod hasłem „W trosce o zdrowie”. Głównym celem było promowanie zdrowego stylu życia. W bieżącym roku szkolnym formuła konkursu uległa zmianie- przeprowadzono go w dwóch etapach. I etap obejmował zadania praktyczne, II rozwiązywanie zagadek i rebusów. Należało wykazać się umiejętnością obierania marchewek, krojenia i tarcia jabłka, czy też dobierania odzieży do wskazanej na obrazku pogody, a nawet poprawnego mycia zębów. W II etapie też nie było łatwo. Ale wszyscy poradzili sobie znakomicie z rozwiązaniem testów obrazkowo-wyrazowych, uzupełnianiem zdań i układaniem obrazków wg podanych wymagań, wyklejaniem zęba tym, co dla niego zdrowe. Najwięcej punktów zdobyli przedstawiciele grupy VII i zajęli I miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody w formie środków czystości zakupione ze środków akcji „Spełnienie Marzeń”.
Konkurs został zorganizowany przez opiekunów Koła PCK

Mistrzostwa Ośrodka w tenisie stołowym

W dniu 11.04.2013r. odbyły się VIII Otwartych Mistrzostw Ośrodka w Tenisie Stołowym. W zawodach wzięły udział drużyny z naszego ośrodka oraz z zaprzyjaźnionych placówek – WTZ I, WTZ II oraz z ZS nr12. Zawodnicy rywalizowali w pięciu grupach, w których startowali uczniowie o podobnych umiejętnościach technicznych. Zmaganiom zawodników towarzyszyły duże emocje, a chęć zwycięstwa widać było nie tylko w wyrazie twarzy, ale i w zachowaniu. Uczniowie byli skupieni, skoncentrowani a niekiedy bardzo zdenerwowani podczas rozgrywania pojedynków.
Wyniki rozgrywek:
Gr. A Zieliński SOSW, Krasowski ZS 12
Gr. B Krasowski WTZ, Janczyszyn ZS 12, NowackiWTZ
Gr. C Królikowski SOSW, Sowiński SOSW, Bolszakow SOSW
Gr. D Kuczyńska ZS 12, Sufranek SOSW, Majchrzak SOSW
Gr. E Paulińska SOSW, Klata SOSW, Szkatulska SOSW
Łącznie w zawodach wzięło udział 50 zawodników.

Smokuś

Dnia 09.04.2013 odbyła się wycieczka do Sali Zabaw „ Smokuś” w Koszalinie. Uczestniczyło w niej 21 wychowanków SOSW. Wyjechaliśmy z Ośrodka busem, pełni oczekiwania i radości – w planie były m.in. zabawy w basenie z kulkami. Na miejscu czekała na nas Sala pełna fantastycznego sprzętu do zabawy – trampolina, tor przeszkód, zjeżdżalnie, tunele i oczywiście basen z kulkami. Zabawa była super, dzieci bawiły się i radowały ze swoich sukcesów – zjazd tunelem do basenu, skoki na trampolinie etc. Uwieńczeniem zabawy był słodki poczęstunek. Całą imprezę zasponsorowało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ Bądzmy Razem ” – łącznie z przejazdem dzieci busem. Dzieci wróciły do Ośrodka zmęczone , ale szczęśliwe.
Organizatorzy – Anna Strukiel, E. Rychel, Eliza Iwanowska, J. Wnuk – Krasieńko.