Integracja Sensoryczna

Wielkie podziękowania za umożliwienie naszym uczniom udziału w terapii z zakresu Integracji Sensorycznej. Bardzo dziękujemy studentom Politechniki Koszalińskiej za zwrócenie uwagi na problemy osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez akcję pt.: „Wrzuć miedziaka dla dzieciaka”. Przekazane pieniądze wydatkowano na zakup sprzętu do Sali Integracji Sensorycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym na ulicy Rzeczna 5 w Koszalinie.
Zakupiono potężny pakiet najnowszego sprzętu do terapii na zajęcia integracji sensorycznej.
Jako jedyny Ośrodek posiadamy hamak antygrawitacyjny umożliwiający poprawę odbioru czucia proprioceptywnego, ( informacji płynących z wnętrza naszego ciała o stanie układu kostno-stawowo- mięśniowym ), poprzez ucisk elastycznego materiału ciała dziecka podczas wykonywania ćwiczeń uzyskujemy normalizację napięcia mięśniowego oraz wyhamowanie zbyt pobudzonego układu nerwowego u dzieci z ADHD, z Zespołem Downa i z porażeniem mózgowym. Hamak ten także poprzez możliwość ruchu obrotowego, w pionie i poziomie doskonale stymuluje układ przedsionkowy ( błędnik ) co poprawia odbiór ruchu całego ciała w przestrzeni eliminując lęki grawitacyjne u wielu dzieci, co poprawia ich funkcjonowanie w co dziennym życiu np. eliminując paraliżujący lek towarzyszący podczas wchodzenia i schodzeniu po schodach.
Uczniowie naszej szkoły cieszyć się także będą z posiadania wspaniałej platformy i materaca wibracyjnego, umożliwiającego wyciszenie zbyt napiętego układu nerwowy oraz pozwalający normalizować wagę ciała u nadmiernie otyłych dzieci z Zespołem Downa.
Także przedszkolaki dostały wspaniały sprzęt do zabaw i nauki współdziałania z drugim kolegą. Huśtawkę dla dwojga, łódkę z piłeczkami plastikowymi, mostki równoważne, kamienie o różnej wysokości, fale o różnej fakturze, kordonkę sześciokołową dla dwojga, huśtawkę żabkę, huśtawkę pajęczynę do nauki praksji – zaplanowania wejścia na nowy sprzęt oraz samodzielnego wykonania ruchu, zabawy radząc sobie z różnymi napotykanymi przeszkodami.
Także wielką atrakcją i wyzwaniem dla najsprawniejszych ruchowo uczniów są zakupione: huśtawka trapez, obręcze, ruchome drewniane drabinki, szczudła , które dają wiele satysfakcji ze zrobienia bardzo trudnych sztuczek akrobatycznych i cyrkowych.Zakupiony sprzęt umożliwi przeprowadzanie wielu interesujących zajęć Integracji Sensorycznej, wykorzystując tak wszechstronny i wieloraki sprzęt . Terapia na tak wspaniałym sprzęcie pozwoli wydłużyć tak koncentrację ucznia na proponowanym zadaniu, a jednocześnie poprzez częste zmiany sprzętów uatrakcyjnić zdobywanie nowych umiejętności przez uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koszalinie.

Dzień Przedszkolaka

Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego wystąpił z inicjatywą ustawodawczą do Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o ustanowienie 29 września OGÓLNOPOLSKIM DNIEM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO. Pomysłodawcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka oraz dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
W Przedszkolu nr 36 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koszalinie przygotowania do tego szczególnego dnia trwały od samego rana. Dmuchanie balonów, dekorowanie sali, nakrywanie stolików, rozkładanie słodyczy – we wszystkich tych czynnościach Maluchy pomagały z wielkim zapałem i zaangażowaniem.
Tego dnia w naszym przedszkolu odwiedził nas clown. Miał czerwony nos i ogromny kapelusz. Były zabawy, tańce, śpiewy i konkursy, ale główną atrakcją były wyczarowywane z balonów zwierzątka. Każdy Przedszkolak obdarowany został pieskiem, kotkiem, myszką itp.
NAJLEPSZE ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH PRZEDSZKOLAKÓW – uśmiechu od ucha do ucha, pięknych bajek na dobranoc, wspaniałych przyjaciół…i wszystkiego dobrego życzą nauczyciele z Przedszkola nr 36.

Biwak sportowy

W dniach 27-29.09.2013 – nauczyciele wychowania fizycznego SOSW zorganizowali dla uczniów placówki integracyjny biwak sportowo-rekreacyjny.
Miejscem pobytu, wyżywienia i noclegów był Ośrodek Wypoczynkowy „Beskid”, który od lat przyjmuje grupy osób z niepełnosprawnością. Wraz z wychowankami SOSW na biwaku przebywali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 z Koszalina. Dzieci i młodzież integrowała się podczas wspólnych zajęć sportowo-rekreacyjnych takich jak: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy, kwadrant, spacery i zabawy na plaży lub dziedzińcu ośrodka, oraz imprez kulturalno – oświatowych jak ognisko z pieczeniem kiełbasek, dyskoteki. Pogoda dopisała jak „na zamówienie”. Słońce i ciepłe powietrze dodatkowo pozytywnie wpływało na kondycję psychofizyczną biwakowiczów. Wszyscy wrócili do Koszalina zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia.

Turniej piłkarzyków stołowych

W dniu 26.09.grupach wychowawczych SOSW w Koszalinie odbył się turniej piłkarzyków stołowych.
Turniej rozegrany w wesołej atmosferze wywołał wiele emocji i radości wśród wychowanków placówki. Zabawa mogła odbyć się dzięki koszalińskiemu oddziałowi Bank BGŻ, który za pośrednictwem Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” ufundował dla młodzieży stół do piłkarzyków.

Rajd

Dnia 26 września 2013 roku grupa uczniów z SOSW w Koszalinie ( Dominika, Marta, Kasia, Beata, Patryk oraz Eryk)wraz z opiekunami (p.Elizą i p. Marysią) uczestniczyła w Integracyjnym Rajdzie „Czerwone Słoneczko” organizowanym przez SOSW w Warninie.
Na owej imprezie mieliśmy zaszczyt uczestniczyć już po raz drugi i tak jak ostatnim razem było super. Poza tym, że musieliśmy przejść określoną trasę na czas i zdobyć punkty w czasie wędrówki, czekało na nas mnóstwo atrakcji i super zabawa. Mogliśmy rozkoszować się fantastycznym jedzeniem, przygotowanym przez organizatorów ( chleb ze swojskim smalcem, bigos, kiełbasa z grilla, przepyszne ciasta, owoce, gofry i soki wytwarzane na specjalnym stanowisku…), uczestniczyć w wielu fajnych zabawach ruchowych oraz zajęciach manualnych (lepienie z gliny, robienie wytworów z warzyw i owoców). Przygotowane było także stanowisko Pierwszej Pomocy Medycznej, gdzie na fantomach mogliśmy zobaczyć, jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku a także sprawdzić swoje umiejętności.
Jednak największą frajdę sprawiły nam przejażdżki gokartami po terenie Ośrodka. Nawiązaliśmy mnóstwo nowych znajomości i bawiliśmy się naprawdę rewelacyjnie, pogoda nam dopisała, zarówno ta „na zewnątrz”, jak i „pogoda ducha”.
Na zakończenie imprezy każda z grup biorących udział w Rajdzie otrzymała prezenty i pamiątkowe dyplomy.
Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem”, które zapewniło nam transport do Warnina i tym samym dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń.

Przystań rybacka

25 września 2013 uczniowie klas przysposabiających uczestniczyli w wycieczce do Chłopów na przystań rybacką. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą rybaka morskiego i obróbka połowów. Zobaczyliśmy jakie ryby można łowić w Bałtyku i jakie muszą być spełnione warunki aby można było je poławiać. Oglądaliśmy kutry rybackie, przybory i narzędzia służące do połowu ryb, widzieliśmy tez sposoby obróbki ryb, naprawy sieci i kutrów. Zdecydowanie nie jest to łatwe życie – ciągły sztorm, zimno i wysokie fale uniemożliwiające wypływanie na morze; zrywanie sieci przez silne wiatry i wreszcie małe połowy. Jednak niektórym to nie przeszkadza i zostają prawdziwymi rybakami. My skupiliśmy się na ciepłej herbacie i ognistym grillu u zaprzyjaźnionej rybackiej rodzinki.
A rybki najlepiej smakują nam w szkolnej stołówce.