Wycieczka do Darłowa

W dniu 30 października 2013 byliśmy na wycieczce w Darłowie.
Zwiedziliśmy Zamek Książąt Pomorskich , w którym zapoznaliśmy się z życiem ludzi zamieszkujących dawniej w mieście. Byliśmy bardzo zdziwieni wzrostem naszych przodków (widząc rozmiary ich łóżka) oraz prymitywnymi narzędziami gospodarstwa domowego. Nie mieli pralki, lodówki ani czajnika elektrycznego. Nie mieli telefonów, komórki ani internetu !!!! Mieli za to sporo wolnego czasu który spędzali z przyjaciółmi i sąsiadami. Wieża zamkowa na którą niektórym udało się wejść pokazała że NAWET windy wtedy nie było !!! Co za czasy!! Trochę wyżsi uczniowie musieli uważać, aby nie nabić sobie guza na głowie – przodkowie nie mieli takiego problemu.
Poznaliśmy tez pracę latarnika morskiego. Niby praca lekka i mało męcząca – tylko się obserwuje i obserwuje i obserwuje……….nam po kilku minutach odechciało się tej obserwacji…….deszcz, wiatr i namolne mewy-zdecydowanie wolimy być uczniami w ogrzewanej sali i przerwą co 45 minut niż latarnikiem na wysokości 22 metrów nad poziomem morza. Tam nawet oddychanie bolało! Nas najbardziej jednak bolał mandat za malutenieczkie przekroczenie prędkości w drodze powrotnej – no cóż…..wiedza kosztuje!!!
Wycieczką zakończyliśmy realizację projektu pn „Życie codzienne nad morzem” finansowaną przez Fundację Banku Zachodniego WBK. Bardzo dziękujemy.
E.Wrzesińska; T.Jędraszek

Życie codzienne nad morzem

W dniu 16.10 2013 r. uczniowie klas I PA, IIPA, IIPB, IIIPB uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w Mielnie.
Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu grantowego „Życie codzienne nad morzem” finansowanego przez Fundację Bank Zachodni WBK.
Na wcześniejszych wycieczkach poznaliśmy pracę rybaka, a teraz nauczyliśmy się przyrządzać smaczny posiłek z ryb morskich. Podzieliliśmy się na trzyosobowe grupy. Każda grupa otrzymała tuszkę dorsza, którą przygotowała do pieczenia w piekarniku. Pani Olga pokazała, jak należy wykonać poszczególne czynności. No i okazało się , kto potrafi posługiwać się nożem i odkroić rybie płetwy, ogon i oczyścić całość. Nie wszystkim się to udawało, ale przy wsparciu swoich pań nauczycielek ryba została przygotowana do pieczenia.
Gdy przyprawiona ryba trafiła do piekarnika, kolej na smaczną surówkę z kapusty i marchwi. Tu umiejętnościami wykazali się Patryk, Kasia i Magda. Rybka się piecze, surówka przygotowana, trzeba nakryć stół. Konrad nie miał sobie równych w tej kwestii – brawa dla Niego. Ryba upiekła się i mogliśmy zasiąść do stołu. Samodzielnie przygotowana ryba i surówka smakowały wyśmienicie. Po skończonym posiłku wszystko ładnie umyliśmy i wytarliśmy. Podziękowaliśmy i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
E.Wrzesińska; J.Świerczyńska; A.Jurkowska; K.Bieniecka; T.Jędraszek

Regionalny Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych

Dnia 14.10.2013 zawodnicy naszej szkoły brali udział w Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego  Olimpiad Specjalnych w Trzebiatowie . W turnieju wzięło udział 11 zespołów (Kołobrzeg, Szczecin, Trzebiatów, Koszalin, Warnino, Jaromin). Koszalin reprezentowany był przez uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego: Magdalena Dudzińska zajęła 2 miejsce, Alicja Sufranek zajęła 2 miejsce, Krzysztof Zieliński zajął 2 miejsce i Dominika Spejser zajęła 1 miejsce.

Przyjęcie urodzinowe

Urodziny, to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. W naszym przedszkolu te wyjątkowe dni obchodzimy bardzo uroczyście.
W piątek 11 października swoje 6 urodziny świętowała Katarzyna.
Rano, kiedy Kasia weszła do sali krzyknęliśmy chórem „WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!”. Kasia została mianowana królową. Nastąpiło uroczyste założenie korony i szlachetnych korali. W tym dniu królowa zasiadała na tronie i była najważniejszą osobą w przedszkolu. Aby było wesoło i kolorowo wszystkie przedszkolaki mogły pomalować sobie buzie.
Najpierw każdy, kto chciał mógł powiedzieć Kasi coś miłego: że ma ładną sukienkę, piękną fryzurę czy miło się uśmiecha. Wszyscy według własnych pomysłów składali życzenia. Chłopcy, jak przystało na dżentelmenów, wręczyli Kasi własnoręcznie wykonane kwiaty a Gabrysia w imieniu wszystkich podarowała jubilatce urodzinową niespodziankę. Był także symboliczny tort ze świeczką, którą udało się Kasi zdmuchnąć za pierwszym razem.
Do naszego przyjęcia dołączyła także babcia Kasi, co wywołało jeszcze więcej uśmiechu i radości.
Wszyscy razem tańczyliśmy, braliśmy udział w zabawach i konkursach. Chwilą wytchnienia po tak dużej dawce wrażeń były relaksacyjne masaże do wiersza
„Urodziny misia Zbysia”. Następnie solenizantka królowa zaprosiła nas na poczęstunek. Na stolikach znalazły się łakocie i słodkości. Każdy kto chciał, mógł samodzielnie przygotować sobie małe co nieco. Z uwagi na fakt, że wszyscy lubimy witaminki, nie zabrakło także zdrowego akcentu w postaci soków i owocowych przekąsek.
Po uczcie, gdy królowa bawiła się ulubioną zabawką wszystkie przedszkolaki wykonały dla Niej książeczkę – malowankę, która będzie stanowiła urodzinową pamiątkę.

Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej

W dniu 10.X.2013r naszych wychowanków z przedszkola i szkoły podstawowej odwiedzili pani Agnieszka i pan Krzysztof ze Straży Miejskiej. W formie atrakcyjnej zabawy dzieci poznały podstawowe znaki ruchu drogowego oraz zasady, które obowiązują pieszego na ulicy. Za pomocą plansz tematycznych funkcjonariusze zaprezentowali niebezpieczne sytuacje, które są konsekwencją nie przestrzegania omówionych zasad.
W „Miasteczku ruchu drogowego” dzieci mogły wykazać się umiejętnością prawidłowego przechodzenia przez ulicę w oznakowanych miejscach i z sygnalizacją świetlną. Jeździły samochodami, zwracając uwagę na światła sygnalizacyjne. Najtrudniejsze było połączenie ruchu pieszego i kołowego. Jednak wszyscy świetnie sobie z tym poradzili. Nagrodą za bezpieczną jazdę było kierowanie ruchem w prawdziwej czapce policyjnej i lizakiem w ręku. Wielu chętnych było do pracy w stacji obsługi i stacji paliw –okazało się, że dziewczynki też potrafią zatankować samochód i zmienić koło.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali światełka odblaskowe i lizaki.
Spotkanie zorganizowali opiekunowie Koła PCK.

Wycieczka na przystań

9 października 2013 uczniowie klas przysposabiających uczestniczyli w wycieczce do Mielna na przystań jachtową Tramp.
Celem wycieczki było zapoznanie z pracą żeglarza morskiego. Kapitan opowiedział nam o żegludze na jeziorach i morzu, o przyrządach nawigacyjnych, sposobach ekologicznego użytkowania wód jeziornych, o bezpieczeństwie poruszania się i komunikacji dróg morskich, o sposobach napraw statków i jachtów, o procesie powstawania morza i jezior. Ponieważ chcieliśmy poznać co znaczy być wilkiem morskim popłynęliśmy przy mocnym wietrze statkiem po jeziorze Jamno. Bardzo szybko poznaliśmy jego znaczenie i zdecydowanie wolimy być uczniami niż wilkami.