Dzień Babci i Dziadka

„Tym niskim ukłonem, z uśmiechem radości witamy serdecznie przybyłych tu gości…”, tymi słowami występująca w roli konferansjerki Katarzyna Mleczak powitała osoby, które przybyły dn. 30.01, by wziąć udział w obchodach Dnia Babci i Dziadka.
Uroczystość przebiegała w radosnej, ciepłej atmosferze, gdyż sama obecność szanownych gości sprawiła, że nastrój był wyjątkowo podniosły.
Swoją obecnością zaszczyciły nas babcie i dziadkowie naszych wychowanków, emerytowani pracownicy Ośrodka, jak również nasza dobra znajoma Pani Urszula Ratuszyńska z Klubu Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”.
Na początek daliśmy popis artystyczny. Swoje wiersze pięknie recytowali Patrycja, Wiktoria, Magda, Kasia oraz Eryk. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Kiedy babcia była mała”, a Teresa w solowym występie wykonała utwór „na topie” pt. „Małe rzeczy”. Wszystkie piosenki uświetniał taniec w parze naszych „maluchów”, Kasi i Łukasza. Wyjątkowo zapracowana w tym dniu Teresa wraz z koleżankami Magdą i Kasią zatańczyły taniec przygotowany specjalnie na tę uroczystość. Jakież było zdziwienie wszystkich obecnych, kiedy na koniec występu tanecznego dziewczęta porwały do tańca babcię naszego przedszkolaka Kasi oraz mamę Oli. Okazało się, że obie Panie mają doskonałe poczucie rytmu i choć zupełnie zaskoczone to potrafią się nieźle bawić.
Część artystyczną spotkania nagrodzono długimi brawami, co uskrzydliło nas na tyle, że już zaczęliśmy myśleć o przyszłorocznym spotkaniu.
Po występach zaprosiliśmy gości na słodki poczęstunek przy kawie i herbacie, ta część spotkania była okazją do swobodnych rozmów i… przyjmowania pochwał za udaną imprezę.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w organizację imprezy: pracownikom obsługi, naszym kolegom i koleżankom z grup wychowawczych, jak również wychowankom, którzy pomimo zmęczenia już po spotkaniu, spontanicznie udzielili nam wsparcia podczas porządkowania sali.
Bez Was kochani nie dalibyśmy rady
Dziękujemy!
Organizatorki: Ela, Eliza, Asia

Bal karnawałowy

W czwartek 30 stycznia w grupie II zajeć rewalidacyjno – wychowawczych odbyła się zabawa karnawałowa. Dzieci w kolorowych przebraniach truskawki, indianina, w maskach, kapeluszach brały udział w zabawach ruchowych przy muzyce. Miłym akcentem zabawy był słodki poczęstunek.

Zabawa karnawałowa

Dnia 29.01.2014r. w naszym Ośrodku odbył się bal noworoczny. Uczestnikami balu byli przedszkolacy, uczniowie klas podstawowych, gimnazjum i klas przysposabiających do życia. Uczniowie bawili się przy orkiestrze z wodzirejem. Nie zabrakło korowodów, konkursów, słodkich niespodzianek.
Zabawę uświetniły, przepiękne, kolorowe stroje, była też królowa balu, był król w otoczeniu ślicznych księżniczek w balowych sukniach. A wszystko to działo się w zimowej scenerii. Zabawę ocieplał klimat białych śnieżynek.
Organizatorzy: Jowita Sopońska, Teresa Gryciuk

Spotkanie karnawałowe absolwentów

Dnia 29 stycznia 2014 roku odbyło się kolejne karnawałowe spotkanie członków Klubu Absolwentów SOSW. Na spotkanie przybyło 53 absolwentów, niektórzy z rodzicami, małżonkami lub życiowymi partnerami.
Ważnym punktem tego spotkania było uroczyste przyjęcie do Klubu nowych, najmłodszych absolwentów, którzy otrzymali klubowe identyfikatory.
Największe zainteresowanie absolwenci wzbudzali wśród starszej młodzieży naszego Ośrodka. Byli odświętni, uprzejmi i dumni. Chętnie opowiadali o sobie i udzielali młodszym kolegom rad.
Tradycją już się stało, że absolwenci na wspólne spotkanie własnoręcznie przygotowują słodki poczęstunek i wybierają ulubioną muzykę do tańca. Z przyjemnością dało się zaobserwować zainteresowanie spotkaniem i wspólną zabawą w gronie dawnych przyjaciół i sympatii.
Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń między absolwentami jak i między ich rodzicami na temat pokonywania problemów jakie niesie codzienne życie osób niepełnosprawnych.
Opiekun Klubu Absolwentów SOSW Koszalin
M. Zalewska

Wizyta w salonie fryzjerskim

Dnia 23.01.14 r. klasa III A gimnazjum wraz z wychowawczynią wybrała się do salonu fryzjerskiego BRAND w centrum handlowym EMKA. Uczniowie mieli okazję nie tylko obserwować pracę profesjonalistów, ale również wczuć się w ich rolę i popróbować różnych czynności fryzjerskich. Pod fachowym okiem pani fryzjerki Igor ostrzygł Dominika i obciął Beacie grzywkę. Z kolei Beatka nakręciła Monice i Teresce loki. Chłopcy poznali też sposób obsługi specjalnego fryzjerskiego odkurzacza. Małgosia oprócz tego, że miała pięknie upięte włosy skorzystała również z konsultacji u pani kosmetyczki. Poddała się zabiegowi regulacji brwi, uzyskała informacje na temat pielęgnacji swojej cery, a także otrzymała próbki profesjonalnych kosmetyków. Wszyscy uczniowie wyszli z salonu z modnie uczesanymi włosami. Dowiedzieli się też wiele na temat ich pielęgnacji. Byli zadowoleni ze swego wyglądu i przez cały dzień chętnie zerkali do lustra. Za miło i profesjonalnie przeprowadzone zajęcia uczniowie podziękowali paniom fryzjerkom własnoręcznie wykonanymi pracami ceramicznymi.

Usprawnianie aparatu mowy

Raz w tygodniu wychowankowie grup rewalidacyjno – wychowawczych uczestniczą w zajęciach z zakresu usprawniania aparatu mowy. Ważnym jej elementem jest codzienna terapia jedzeniem. Dzieci ćwiczą umiejętność gryzienia, przeżuwania, przełykania.
W trakcie zajęć doskonalone są także umiejętności samoobsługowe związane z posługiwaniem się sztućcami, piciem z kubka trzymając go za ucho, a także estetyzacją spożywania posiłków.