Urodziny Kacpra

30 września swoje 21 urodziny świętował Kacper z klasy II PA.  Uczniowie z tej okazji udekorowali klasę, zaśpiewali dla swojego kolegi „Sto lat”, złożyli serdeczne życzenia oraz wręczyli prezenty. Kacpra odwiedziła również Pani Asia z Michałem z klasy III PB. Po smacznym poczęstunku wszyscy postanowili spędzić czas przy grach planszowych oraz muzyce.

Trochę ciekawostek z Zakładu Odzysku Odpadów w Sianowie

Tu dowiedzieliśmy się , co produkuje się z selektywnych odpadów zabieranych przez śmieciarki z gospodarstw domowych. Szkło dostaje drugie życie , bo trafia do huty szkła i powstają nowe butelki, szklanki. A co można wytworzyć z plastiku pochodzącego z recyklingu?- np. materiał do produkcji ubrań. A rembak- taka maszyna miele odpady z ogródków: gałęzie, trawę , odpadki drewniane i powstaje z tej mieszanki Agromiks- środek poprawiający właściwości gleby, a z odpadów pociętych na małe kawałki, otrzymuje się paliwo alternatywne. Teraz rozumiemy, dlaczego tak dużą rolę przywiązuje się do segregacji odpadów.

Światowy Dzień Turystyki

25 września to światowy Dzień Turystyki. Właśnie z tej okazji wzięliśmy udział w rajdzie pieszym zielonym szlakiem- Szlakiem Kamieni Granicznych. Kamienie w średniowieczu wyznaczały granice ziem z jednej strony należących do Koszalina a z drugiej do Zakonu Cystersów w Bukowie Morskim. Na kamieniach zachował się dawny znak Koszalina (pochylona w lewo litera „Z” z dwoma kółkami po bokach) oraz znak krzyża. Rajd rozpoczął się w Dzierżęcinie, a zakończył w Manowie .Pokonaliśmy 12 km wspinając się na wzniesienia, przechodząc przez leśną gęstwinę i powalone drzewa. W Manowie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej czekało na nas przygotowane ognisko- gdzie mogliśmy upiec kiełbaski oraz liczne wystawy i konkursy sportowe. Do Koszalina wróciliśmy kolejką wąskotorową. Aktywnie i przyjemnie spędziliśmy czas.