Wycieczka edukacyjna

31 maja 2012r ekipa 20 naszych uczniów uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Nadleśnictwa Manowo. Klasa II, III i II PA wraz z opiekunami miała szansę zobaczyć tereny leśne nie zawsze udostępniane turystom.
Lasy Nadleśnictwa Manowo ze względu na zróżnicowaną rzeźbę terenu oraz dużą ilość zbiorników i cieków wodnych prezentują ciekawe walory przyrodnicze. Zobaczyliśmy Izbę Edukacji z przyległą ścieżką przyrodniczą „Czapla Góra”, gdzie znajduje się kolonia lęgowa czapli siwej( ok.40 gniazd). Do walorów przyrodniczych Nadleśnictwa należy zaliczyć Aleję Mrówek ,której wysokość kopców jest rzadkością przyrodniczą.
Przez tereny Nadleśnictwa przebiega linia zabytkowej kolejki wąskotorowej oraz piesze i rowerowe szlaki turystyczne.
Pan Leśniczy Michał Traczyński pokazywał i omawiał wygląd roślin leśnych, mówił jak należy je rozpoznawać oraz podkreślał że nie wolno niszczyć. Pokazał też przykłady niewłaściwego zachowania ludzi – podpalone drzewa. Podczas wycieczki mogliśmy wysłuchać „koncertu” ptaków. Wiemy jak planować gospodarkę leśną; jak ekologicznie korzystać z dobrodziejstw lasu; jak nie zakłócać życia ich prawowitym mieszkańcom.
Wiemy też teraz ,że nie wolno rozpalać ognisk w każdym miejscu w lesie a jedynie w tych wyznaczonych – nie wolno też płoszyć mieszkańców lasu , wytwarzać nadmiernego hałasu ani pozostawiać jakichkolwiek śmieci. Wolno natomiast przytulać się do drzew – ponoć przynosi to ulgę w wielu dolegliwościach życiowej natury.
Oczywiście mieliśmy tez smaczną niespodziankę w postaci kiełbasek ogniskowych własnoręcznie pieczonych. Smakowały wyśmienicie, niektórzy prosili o dokładkę.
Lekcja ta była częścią programu grantowego „Koszalińskie-jakie piękne” finansowanego przez BZ WBK Koszalin.
E.Wrzesińska, T.Jędraszek

Szkolny konkurs plastyczny

W czwartek 31 maja br. w ramach obchodów Dni Kultury Oświaty książki i Prasy odbył się konkurs plastyczny pt. „Mama, tata i ja”.
Uczestnicy wykonywali swoje prace przed budynkiem szkoły za pomocą kolorowej kredy. Ilustracje były wyjątkowe, przedstawiały rzeczywiste wizerunki, umiejętności plastyczne i twórcza wyobraźnię autorów.
Organizatorzy zadbali o dyplomy, nagrody i słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.
Organizatorzy: H.Brodecka, N.Młynarska

Dzień Dziecka

W dniu 30.05.2012 roku odbył się rajd dzieci z grup wychowawczych I, II i III z okazji Dnia Dziecka. Zarezerwowany bus zawiózł uczestników do Mielna, skąd krokiem nordyckim, plażą, przeszliśmy do Unieścia- Przystań. Wycieczce towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Były konkursy i słodki poczęstunek zasponsorowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem”.Organizatorami rajdu były: Eliza Iwanowska, Elzbieta Rychel, Joanna Wnuk- Kasieńko oraz Maria Stypułkowska. Jako opiekunka i towarzyszka wędrówki wspierała nas wolontariuszka Kasia Kiełb.

Zajęcia dodatkowe

W ramach projektu „Koszaliński program indywidualizacji nauczania w klasach I-III szkół podstawowych” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym odbywają się dodatkowe zajęcia dla uczniów klas I-III.
Są to zajęcia logopedyczne, zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej oraz specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci – muzykoterapia.

Dni Otwarte

W tym roku w maju /24 V 2012/ zostały zorganizowane już po raz XVI Dni Otwartych Drzwi naszej placówki. Corocznie organizujemy różne imprezy dla naszych Rodziców i osób zainteresowanych pracą naszej placówki. W tym roku po raz kolejny gościliśmy Studentów Politechniki Koszalińskiej z kierunków pedagogicznych. Studenci zapoznali się z pracą naszej placówki a także uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w naszym ośrodku integracji sensorycznej i biofeedbacku. Mieli oni również możliwość zorganizowania zabaw dla naszych przedszkolaków , z czego wynikała wyśmienita zabawa zarówno dla dzieci jak i studentów. Rodzice naszych uczniów uczestniczyli w tym dniu w szkoleniu na temat pierwszej pomocy przedmedycznej i podziwiali występy uczniów w szkolnym konkursie Karaoke. W niektórych klasach odbywały się uroczystości z okazji Dnia Mamy.
Anna Wojtkiw

Majówka z grillem – Klub Absolwenta

W dniu 17 maja 2012 roku na terenie SOSW w Koszalinie odbyła się „Majówka z grillem”. Impreza zorganizowana została dla absolwentów Ośrodka.
Pomimo niesprzyjającej pogody na spotkanie przybyło 38 absolwentów, w większości z rodzicami i partnerami.
Identyfikatory jakie otrzymali członkowie Klubu ułatwiły odnowienie przyjaźni, gdyż po latach wielu absolwentów z trudem się rozpoznawało.
Poczęstunek na tego typu spotkania zwykle przygotowywali absolwenci. Tym razem pozyskano sponsorów, którzy podarowali kiełbaski na grilla i świeże bułeczki, a szkoła – słodycze.
Część rodziców absolwentów zajęła się obsługą grilla i napojów, a ich dorosłe dzieci z pozostałymi rodzicami mogli powspominać dobre, szkolne czasy, podzielić się własnymi radościami, a także problemami. Pomogła w tym ankieta, którą wraz z panią M. Pigoń-Ryckiewicz przeprowadziłam wśród byłych uczniów. Bardzo przydatny okazał się także „Informator dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin”, który przekazałam wszystkim zainteresowanym.
Wiele radości uczestnikom imprezy sprawiły rozgrywki w „Dwa ognie” między absolwentami, rodzicami, a także z obecnymi uczniami naszej szkoły, które przeprowadziła pani A. Janko-Wehrhausen.
O wielkim zainteresowaniu tymi spotkaniami świadczy fakt, że na spotkanie przybyli absolwenci nie tylko z Koszalina, ale także z okolic odległych miejscowości takich jak: Złocieniec, Szczecinek, Sławno, Polanów, Połczyn, Białogard, Bobolice itd.
Po raz kolejny można było zaobserwować jak absolwenci i ich rodzice mile wspominają naszą szkołę, jak chętnie tu przyjeżdżają. Właśnie tutaj nie czują się wykluczeni, zmarginalizowani. Absolwenci bardzo chętnie dzielą się doświadczeniami z obecnymi uczniami, udzielają im rad. Mają niebywałą okazję przyznać się do błędów jakie popełniali będąc uczniami. Możliwość ta daje im wiele satysfakcji. Z kolei dla rodziców tego typu impreza jest okazją do wymiany doświadczeń w wychowaniu i funkcjonowaniu już pełnoletnich niepełnosprawnych osób.
Największą atrakcją i niespodzianką tej imprezy było zaproszenie na ślub naszych absolwentów Magdaleny Rynkiewicz i Piotra Kucharczyka, który odbędzie się 30 czerwca 2012 roku.
Analiza ankiety, którą przeprowadziłyśmy z panią M. Pigoń-Ryckiewicz pozwoli określić losy naszych absolwentów, a jej wyniki zostaną wykorzystane przy opracowywaniu programów edukacyjno-terapeutycznych na następne lata.

opiekun Klubu Absolwentów
M. Zalewska