W dniu 30.X.2014r dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I-V spotkali się z policjantem. Dzieci uczestniczyły w programie edukacyjnym „Bezpieczeństwo dzieci na drogach”. Poznały i utrwaliły sobie znaki drogowe oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa. Bawiły się w pluszowym miasteczku ruchu drogowego, ucząc się właściwych zachowań na drogach. Nabyte umiejętności sprawdzały w praktyce. Przechodziły przez przejścia dla pieszych, rozpoznawały umieszczone przy nich znaki drogowe, jeździły samochodami i kierowały ruchem drogowym. Bezpośredni kontakt z policjantem pozwala na nabywanie ufności do przedstawicieli służb mundurowych. W przypadku znalezienia się w trudnej sytuacji, dzieci będą miały śmiałość zwrócenia się o pomoc. Spotkanie zorganizowali opiekunowie Koła PCK.
Archiwum miesiąca: październik 2014
Spotkania z Literaturą
Jak co roku miesiąc październik był dla przedszkolaków szczególnie miłym czasem. Na zajęciach bowiem odwiedzali nas Goście, którzy czytali nam ulubione książeczki, bajki i opowiadania. A to wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jako pierwszą zaprosiliśmy Babcię Kasi, która przeczytała wiersz J. Brzechwy o pewnej kaczce. Bohaterka postępowała zupełnie inaczej niż reszta kaczek czym cały czas nas zaskakiwała. Wspólnie wyszukiwaliśmy w treści humorystyczne fragmenty oraz opisywaliśmy wygląd kaczki-dziwaczki. Śmiechu było co nie miara
Pani Anetka, która pracuje w naszej kuchni i przygotowuje nam pyszne posiłki przeczytała nam dwa wierszyki: ,,Jajko” oraz „Na straganie”. Rozpoznawaliśmy owoce i warzywa, dzieliliśmy ich nazwy na sylaby, wskazywaliśmy ich kolor i wielkość. Bawiliśmy się także w zabawę ruchową ”Smaczne warzywa” oraz rozwiązywaliśmy „zdrowe zagadki”.
Na zajęciach odwiedziła nas także pani Jola, która codziennie dba o nasze zdrowie. Pani Jola przeczytała nam opowiadanie „Kajtek idzie do dentysty”. Rozmawialiśmy na temat pracy stomatologa, omówiliśmy także sposoby prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Teraz już wiemy, że nie warto bać się dentysty a regularne kontrole zapewnią nam piękny, zdrowy uśmiech.
W poszukiwaniu ciekawych książeczek zajrzeliśmy także do ośrodkowej biblioteki. Pani Nina przeczytała nam książeczkę W. Chotomskiej „Pies z ulicy Bałamutów”. Utrwaliliśmy sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz poruszania się po mieście.
Przypomnieliśmy sobie również sposoby odpowiedniego obchodzenia się z książką. Sklejaliśmy książeczki, te które zostały uszkodzone, segregowaliśmy je według wielkości, układaliśmy na półkach. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy także ozdobne zakładki.
W ramach akcji Rodzice przedszkolaków otrzymali ulotki informacyjne „Wychowawcza funkcja utworów literackich”, których celem było zachęcenie do codziennego, wspólnego czytania.
W naszym przedszkolu trudno sobie wyobrazić dobrą pracę bez literatury dla dzieci. U małych słuchaczy utwory poetyckie wywołują przeżycia emocjonalne i estetyczne, poruszają wyobraźnię, podsuwają pomysły do działania. Dlatego niezwykle istotne jest rozbudzanie zainteresowań literaturą od jak najmłodszego wieku dziecka
Warsztaty kulinarne
Lalki można robić z różnych materiałów: bibuły, ścinek tkaniny, z masy solnej, styropianu a także z ciasta drożdżowego. Z tego ostatniego produktu wykonywaliśmy lalki podczas pobytu w Kędzierzynie w gospodarstwie agroturystycznym „Zaścianek”. Każdy z nas otrzymał kulkę ciasta i mógł wykonać figurkę, która choć w małym stopniu przypominać miała laleczkę lub misia. Zabraliśmy się ochoczo do pracy i powstały lalki, misie , klauny oraz coś czego nie udało się nam nazwać. Nasze produkty powędrowały do pieca do upieczenia. My natomiast w tym czasie mogliśmy ujeżdżać drewnianego konia ( bezpieczniejszy niż żywy) i poczuć się jak rycerze grający w sztuce historycznej. Po upieczeniu nasze wyroby nie przypominały pierwotnej wersji przed włożeniem do pieca i nadawały się tylko do zjedzenia, co zresztą uczyniliśmy- smakowało pysznie.
Obejrzeliśmy też pokazy różnych sztuczek w wykonaniu psów. Jeśli jest się cierpliwym i wyrozumiałym można nauczyć je wielu ciekawych zachowań.
Teatr Lalki
W dniu 15.10. po raz ostatni w tym roku gościł w naszym ośrodku gościł Teatr Lalki „FRAJDA” . Oglądaliśmy przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”. Bardzo nam się podobały pięknie opowiedziane, wzbogacone rytmicznymi piosenkami przygody szewczyka. Biedny szewczyk wędrując przez świat pomagał napotkanym zwierzętom. Mrówkom pomógł odbudować mrowisko, nakarmił głodne kaczki, pszczołom naprawił ule. Gdy sam znalazł się w potrzebie – mrówki, kaczki i pszczoły pospieszyły mu z pomocą . Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że dobro uczynione nawet tym najmniejszym wraca do nas.
Na zakończenie spektaklu wszyscy uczniowie zostali pożegnani przez jedyną zła postać bajki-czarownicę. Przy bliższym kontakcie okazało się, że nie jest taka groźna i nie trzeba się jej bać.
Trochę żal, że było to ostatnie przedstawienie , bo bardzo polubiliśmy Bajko-Ptaki i , kolorowe lalki i ich przygody.
Spotkanie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej
W dniu 9.X.2014r uczniowie klas gimnazjalnych i przysposabiających do pracy, jak co roku spotkali się z funkcjonariuszem Straży Miejskiej, by przypomnieć sobie i utrwalić podstawowe zasady obowiązujące w ruchu drogowym w mieście i w małych miejscowościach. Uczniowie zostali zapoznani z nowym przepisem, który mówi o obowiązku noszenia elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym oraz zabudowanym nieoświetlonym w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszego. Sytuacje, które mogą zdarzyć się na drodze i skrzyżowaniu zostały zaprezentowane w filmie „Szerokiej drogi”. Wskazano w nim sposoby prawidłowego zachowania w danej chwili. Dzięki temu spotkaniu uczniowie uświadomili sobie potrzebę poznania przepisów ruchu drogowego i zrozumieli konieczność ich przestrzegania w celu zadbania o swoje bezpieczeństwo na drodze. Organizatorem spotkania są: M. Korkozowicz i J. Palmączyńska.